DARMOWA WYSYŁKA POWYŻEJ 400 ZŁ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Telefon: 603 955 603
Email: kontakt@mikoko.pl

Świąteczna gorączka

Święta Bożego Narodzenia tuż tuż... To chyba najpiękniejszy i najbardziej magiczny czas w roku. Czas przygotowań do Świąt to okres wyczekiwania, przemyśleń, refleksji. Same Święta to moment, w którym powinniśmy choć na chwilę zatrzymać się w  zabieganej codzienności. Boże Narodzenie to czas bycia z najbliższymi, przede wszystkim z naszymi dziećmi. To także czas radości i beztroski. Ale to wszystko to tylko teoria... 

Jak w rzeczywistości wyglądają przygotowania do Świąt i czas Świąt? 

Oto praktyczny poradnik świąteczny:

1. Biegaj przez kilka tygodni po sklepach w celu zakupu prezentów dla rodziny, każdemu trzeba coś kupić, bo to przecież najważniejszy element Świąt... 

2. Biegaj po sklepach w celu nabycia jedzenia w ilościach, które sugerowałyby nadchodzącą klęskę żywiołową lub wojnę. Bij się z innymi ludźmi o karpie w dyskontach, bo ich cena wyjątkowa, a przecież karp musi być. A gdy przyniesiesz już do domu wszystkie spożywcze zdobycze, to już tylko... (patrz punkt 3)

3. Gotuj, piecz, smaż, szykuj, mieszaj... Wszystko trzeba przyszykować na czas i wszystko musi być przepyszne, żeby i mama, i teściowa i oczywiście cała reszta rodziny była z Ciebie dumna.

4. Przez kilka dni (a nawet tygodni) sprzątaj dom/mieszkanie, bo przecież wszystko musi być wysprzątane, wypucowane, wymyte i wyszorowane.

5. Kup mnóstwo ozdób "przecudnej urody". Z pewnością wybierzesz coś z mnóstwa szmelcu, który przypłynął do nas kontenerami prosto z Chin i czeka na uginających się półkach, aby go zabrać do domu. Potem udekoruj caluteńki dom, bo przecież wszystko musi wyglądać jak z katalogu....

6. Święta to często czas wymuszonych spotkań z ludźmi, których prawie nie znamy, albo widujemy ich raz do roku właśnie w Święta (jakby innych dni w całym roku na tego typu spotkania nie było). Obowiązkowo spotkajmy się też z tymi, którzy na co dzień (często także w Święta) nie zachowują się w stosunku do nas w porządku, są złośliwi i podli, ale skoro to rodzina, to trzeba się spotkać.

7. Przed Świętami dzieci najlepiej odwieź do dziadków albo zawołaj nianię, żeby nie przeszkadzały. Przygotuj wszystko sam/sama, bo dzieci robią wszystko niedokładnie i nieidealnie, a jeszcze przy tym zostawiają taki bałagan... Jeśli już dzieci muszą zostać z Tobą w domu to przez cały ten czas nie zwracaj na nie uwagi, włącz im bajeczkę i dużo krzycz, jak zaczną przeszkadzać.

7. Święta to idealny czas, żeby jeść, jeść i jeść. Nic, tylko siedzieć przy stole i konsumować bez umiaru. A najlepiej, jeśli mamy w ciągu jednego dnia do obskoczenia po kilka stołów (tak, są takie rodziny, w których obowiązkowo w Wigilię trzeba spotkać się z całą obszerną rodziną - najpierw Wigilia u jednej babci, potem u drugiej, potem jeszcze u rodziców, a czasem i do jakiejś ciotki trzeba pojechać... tak, "magiczny" czas z językiem na brodzie i w ciągłym pędzie). Najlepiej potem dwa dni Świąt poświęcić, by jeszcze raz obskoczyć wszystkich, których spotkaliśmy już w Wigilię.

8. Dzieci niech dostaną mnóstwo prezentów (najlepiej jeśli będą grały, świeciły i cuda robiły; obowiązkowo dzieci musiały je widzieć wcześniej w reklamach telewizyjnych), a potem niech się zajmą tymi prezentami i nie przeszkadzają dorosłym w rozmowach.

Skądś to znasz? Czy to jest przepis na Twoje Święta? Może czas coś zmienić w tym roku? Tak, niech Święta wreszcie będą takie, jakie być powinny dlatego:

1. Zwolnij tempo i dobrze zastanów się co jest najważniejsze. 

2. Zmień swoje nastawienie do Świąt z konsumpcyjnego na duchowe (to nie porządki, jedzenie i prezenty powinny być najważniejsze).

2. Zaplanuj wszystko wcześniej, żeby nie zostawiać nic na ostatnią chwilę.

3. W czasie przygotowań zrób tylko najważniejsze rzeczy, ogranicz się do niezbędnego minimum.

4. Prezenty wybierz wcześniej, a część z nich możesz kupić przez Internet.

5. Ograniczenie listy obowiązków, dobra organizacja i zmiana nastawienia sprawią, że nie będziesz zmęczona/zmęczony i poddenerwowany, co pozwoli Ci w pełni cieszyć się Świętami.

5. Okres przedświąteczny i Święta to przede wszystkim czas dla nas i naszych dzieci! Dlatego wszystko rób wspólnie z dziećmi - razem sprzątajcie (ale bez przesady :)), szykujcie ozdoby świąteczne, pieczcie ciasteczka na choinkę i ubierajcie świąteczne drzewko. W Święta niech dzieci czują, że są dla Ciebie najważniejsze (nie jakieś tam jedzenie, ciotki i inne głupoty), dlatego poświęć im swoją uwagę i czas. Chodzi o bycie razem, ale takie prawdziwe, od serca.

Niech te Święta będą magiczne! Spraw, by kiedyś dzieci z przyjemnością wspominały Święta i potrafiły same wyciągnąć z nich to, co najlepsze... Wesołych Świąt!
Barbara